•  
     
     
     
    E-AlertSubscribe to our e-Alerts!           
     
        cal   
            
      Welcome to Mrs. Gunderson's Website

     

    I am reachable anytime should you have questions or concerns. The best way to contact me is through email. You can be assured of a prompt reply.

     

    Mrs. Gunderson’s and  Mrs. Turk’s 7th grade Math

     

    7th grade students have been working on more in-depth problem solving strategies. Adding, subtracting, multiplying and dividing integers. The students have been working very hard learning the various techniques to solve the equations that they can apply to real world situations.

    Ex. 20-(-6)=26;  24 x n= 6 (solve for n)

     

    Students have also been working to learn how to solve Ratios and Proportional Reasoning in the form of word problems. Using proportional relationships and numerical and algebraic equations to solve real world problems is a strategy they will continue to build on.

    Ex. A family is on vacation in Canada and they are 55 kilometers (= to .621 miles) away for the hotel where they are going to stay. The gas light comes on tin the car which means they have 1 gallon of gas left in their car. If the car typically cna travel 27 miles p0er sllon, will they make it to the hotel before they run out of gas? Show all your work!

    November will bring work with percentages, calculating discounts just in time for holiday shopping!
     
     Best regards, Mrs. Gunderson 
     
     
     
    8th Grade Algebra
     
     We closed out our first marking period having worked with properties of numbers, solving multi-step equations and inequalities, and delving into functions and their graphs.  We were challenged  in isolating and solving for variables as a preview for our next topic when we will graph equations matching real life situations:
     
    Hans needs to rent a moving truck!
    Company A charges a rate of $40.00 per day.
    Company B charges a one-time $60.00 fee plus $25.00 per day.
    Write an algebraic equation for the total cost C, based on the number days, D.
    Complete a table for each company and graph the functions.
    In how many days will the cost be the same?
     
    Students are skilled with the knowledge to navigate these and many other real world examples.
                                                                  
     

     

     
     
     
     
     
     
                            
                            

     

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    Cancel
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    Woodrow Wilson Math Teacher
     
Last Modified on November 1, 2018